Postęp informatyczny dokonuje się w sferze kontaktów podatnika z organami podatkowymi!


|

Jeśli drodzy podatnicy jeszcze o tym nie wiecie, to informujemy, że Ministerstwo Finansów uruchomiło w poniedziałek internetowy portal podatkowy, z którym zapoznać się można pod adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl. Jak możemy przeczytać na stronach ministerstwa, uruchomienie portalu ma być pierwszym etapem wdrażania nowego systemu teleinformatycznego administracji podatkowej, który ma za zadanie pomagać podatnikom w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Docelowo portal ma się składać z części ogólnodostępnej i dostępnej po wcześniejszym zalogowaniu.

Jak na razie można jedynie korzystać z części ogólnodostępnej, dzięki której podatnicy mogą składać deklaracje podatkowe, a także sprawdzać informacje o zmianach w przepisach podatkowych oraz ich wykładni. Dodatkowo dostępne są różne kalkulatory podatkowe oraz kalendarz z ważnymi terminami. W portalu znajdziemy także wszelkiego rodzaju formularze podatkowe oraz będziemy mogli skorzystać z wyszukiwarek organizacji pożytku publicznego, numerów VAT UE, interpretacji ogólnych i indywidualnych organów podatkowych.

Druga część portalu, która ma być dostępna po zalogowaniu, jest niestety jeszcze w fazie przygotowań. Docelowo za jej pośrednictwem każdy podatnik będzie mógł bezpośrednio komunikować się z organami podatkowymi tj. przesyłać deklaracje, odbierać i składać pisma, a także sprawdzać status prowadzonych spraw.

Stworzenie takiego zbiorczego portalu podatkowego to krok w dobrym kierunku, który na pewno pozwoli zaoszczędzić trochę czasu wszystkim podatnikom. Miejmy tylko nadzieję, że nie będzie sprawiać wielu problemów technicznych.